Poštovní holub

 

Na Dálném východě došli lidé už ve starověku k poznání, že některá plemena holubů mají tak skvělé letové schopnosti, smysl pro orientaci a jsou tak věrná domovskému holubníku, že je lze využívat jako poslíčky. V České republice se historie poštovních holubů začala psát v průběhu první světové války, v níž holubi sloužili jako spolehliví a rychlí dopravci informací. Dnes je chov poštovních holubů především sportovní záležitostí.

POŠTOVNÍ HOLUB

Byl vyšlechtěn z divoce žijícího holuba skalního. Vyznačuje se dokonale symetrickou a aerodynamickou stavbou těla. Kromě toho se při výběru chovných jedinců klade důraz na dobře vyvinutý orientační smysl, který holub potřebuje, máli nalézt domov z kteréhokoliv místa vypuštění. Je známo, že cvičený poštovní holub překoná vzdálenost 800-1000 km během jediného dne.

PODMÍNKY CHOVU

Chov poštovních holubů s sebou přináší nezbytnost výstavby kvalitního holubníku přizpůsobeného sportovním potřebám chovu. Jeho optimální rozměry jsou: výška 2,2 m, šířka 3 m, délka 4-5 m. V prostoru této velikosti lze chovat asi 20 párů holubů. Holubník by neměl být nadměrně

Foto
velký (v příliš prostorných holubnících se holubi stávají plachými) a měl by být světlý a vzdušný. Vlet a výlet by měly jít snadno uzavírat a otevírat. Uvnitř holubníku nesmí chybět krmítko, napáječka a nádobka na grit (přídavek písku pro lepší trávení).

ČÍM KRMIT

Krmivo pro poštovní holuby musí být velmi kvalitní, s vysokou kalorickou hodnotou. Energeticky bohaté krmení vyžadují holubi především v období závodní sezony, hnízdění či hlavního pelichání. Jídelníček musí být dostatečně pestrý, aby zabezpečil přísun potřebného množství bílkovin, tuků, cukrů, minerálních látek a vitaminů. Nejvhodnější jsou proto krmné směsi se zastoupením obilovin (ječmen, pšenice, oves, proso, kukuřice), 30 % luštěnin (bob, hrách, peluška, vikev), 5 % olejnin (řepka, slunečnice, semenec, lněné semeno, sója). Jako šťavnatou potravu podáváme např. mrkev, vařené brambory, salát. Zkrmovat lze i suchý rozdrcený nebo rozmočený chléb. Nesmíme zapomínat ani na přídavky minerálních doplňků a vitaminů. Holuby bychom měli krmit asi třikrát denně, výhodnější je použití krmítka se zásobníkem, k němuž mají holubi přístup po celý den. Nezbytný je mimo jiné i dostatek čisté pitné vody.

JAKÉ PLEMENO?

Při volbě vhodného poštovního holuba mají chovatelé značné možnosti, které jsou dány existencí velkého množství plemen. Z nejznámějších můžeme jmenovat např. plemeno sportovní poštovní holub, německý výstavní holub ap. Při výběru bychom měli brát v úvahu účel chovu, chovné prostředí a cíl chovatele.

POZOR!

Ke každodenní péči o holuby patří i kontrola jejich zdravotního stavu, temperamentu, vnějšího vzhledu apod. To vše nám umožní včasné odhalení případného výskytu choroby v chovu nebo exteriérových vad (vad vnějšího vzhledu) jednotlivců, které je nutno vyřadit z chovu, a naopak pomoci při sestavování chovného páru.

 

 

Autor: Jitka Eberová

Datum: 28. července 2003
 

Zařazení: Časopis ABC, ABC 15/2003V JAR je poštovní holub stále rychlejší než internet

Autor: ČTK

11.09. 06:01

 

 

 

 

 

Holub přenesl data na vzdálenost 80 km rychleji.Jihoafrická společnost zabývající se informačními technologiemi ve středu prokázala, že přenos dat bude rychlejší, když místo služeb hlavního poskytovatele internetového připojení v zemi použijí poštovního holuba.

Jednu hodinu a osm minut trvala holubovi jménem Winston 80 kilometrů dlouhá cesta ze sídla firmy Unlimited IT ve městě Pietermaritzburg do pobřežního Durbanu. Holub měl na drápku miniaturní datovou kartu. Internetový přenos, který začal ve stejném okamžiku, však zabral včetně stahování dat do cílového počítače dvě hodiny, šest minut a 57 sekund.
Společnost Unlimited IT uspořádala tento "pokus", aby upozornila na pomalé internetové připojení hlavního poskytovatele v zemi, firmy Telkom. Ta se však k závodu odmítla vyjádřit.

ČTĚTE TAKÉ: Optický kabel usnadní chudým Afričanům přístup k internetu

Rychlost internetového připojení v Jihoafrické republice by se měla zvýšit po zapojení nového 17 tisíc kilometrů dlouhého optického kabelu, který propojí jih a východ Afriky. V provozu by měl být před konáním mistrovství světa ve fotbale v příštím roce.